Законні гектари. Реальність чи мрія українця

315
переглядів

Законами України закріплюється безліч прав і свобод громадянам держави. А чизнаємо ми їх усі? Впевнені, що більшість із вас не чула про законне право отримати безкоштовно земельну ділянку, ще й не одну! Тож як можемо отримати свої законні гектари, — спілкувалися із Дар’єю Квашиною, керівником проекту “Право на землю” в рамках Центру журналістських розслідувань.

  • Згідно яких законів громадянин України має право безкоштовно отримати земельну ділянку?

Згідно з Конституцією України та зі статтею 121 Земельного кодексу України кожен громадянин України має право на безоплатне отримання земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, а саме:  5 ділянок для різного цільового призначення.

Це право є в українців ще з початку формування нашої демократії, але масова зацікавленість цим питанням починається лише зараз і як не дивно, найчастіше в соціальних мережах. Дедалі більше людей розуміють своє право і прагнуть його реалізувати. Ця тенденція росте з кожнім місяцем, адже про роки й не йде мова. Право є, а землі закінчуються… Раніше тільки чиновники таким чином отримували собі земельні ділянки, бо знали, як це зробити безкоштовно. Відомо навіть безліч оборуток, коли використовували документи громадян без їх відома.

Дуже добре, що це питання піднімається зараз, бо це дає змогу прояснити якомога більшій кількості людей їхні права як громадян України.

  • Скільки можна приватизувати?

Це не зовсім приватизація, це виділення земельної ділянки державою на користь конкретноїособи.

Отримати можна 5 ділянок різного призначення: —   для ведення особистого селянського господарства — не більше 2,0 гектара;

—   для ведення садівництва — не більше 0,12 гектара;

—   для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) у селах — не більше 0,25 гектара, в селищах — не більше 0,15 гектара, в містах — не більше 0,10 гектара;

—   для індивідуального дачного будівництва — не більше 0,10 гектара;

—   для будівництва гаражу — не більше 0,01 гектара.

Безкоштовно отримати можна кожен із видів ділянок тільки один раз. Приватизація вже іде наступним етапом. Особа звертається до землевпорядної організації і оформлює право власності.

  • В будь-якій області України діє це право? І чи є можливість отримати так звану «золоту землю» під Києвом?

У Законі не встановлені обмеження, кожен громадянин може отримати земельну ділянку абсолютно в будь-якій точці України.

Залежно від того, де вона знаходиться – в межах міста, села, або району, в ті органи самоврядування і потрібно звертатися. Якщо вам відмовляють, аргументуючи це тим, що ви не прописані – це все незаконні дії чиновників. Територіальних обмежень не може бути, адже кожен українець рівний перед законом.

Теоретично під Києвом можна отримати земельну ділянку, але на практиці це довгий, важкий і затратний шлях, не завжди є раціональним. Адже, розумієте, по-перше в цьому регіоні вже майже не залишилось вільної землі, а по-друге – якщо вона і є, то ніхто вам її просто так не віддасть… Така вже у нас правда!

  • Як можна перевірити, чи вільна земельна ділянка, яку хочемо отримати?

Перевірити можна:

На сайті «Публічна кадастрова карта України»,

Або ж, відправити офіційний запит про надання публічної інформації в місцеві органи влади або Держземгеокадастр.

Перший варіант доступніший, кожен громадянин може зайти на сайт і подивитися, яка саме місцевість його цікавить. Все, що невідмічене як чиясь власність- теоретично це все вільні ділянки. Ви знаходите необхідну, копіюєте і подаєте разом із клопотанням до органів місцевого самоврядування, тим самим запитуючи, чи це вільна ділянка в реальності.

  • Чи довга процедура оформлення та подачі заявки?

Відносно…Починається все з подання клопотання, його вирішування на рівні місцевого або районного органу, після прийняття рішення про виділення Вам земельної ділянки починається процес розробки проекту і отримання права власності. Це може займати від півроку до двох років. Але в реальності, може бути й довше. Хоча, якщо чесно то мало хто матиме таку силу волі щоб самостійно пройти хоча б перший етап, адже так просто не приймають рішення на Вашу користь, це війна і головне не здавати позицій. Тому ми і займаємось проектом “Право на землю”, адже ми особисто пройшли весь шлях і знаємо, як допомагати громадянам в цих питаннях.

  • Ви проводите журналістське розслідування. Як довго триває і чи є результати?

В рамках організації «Центр журналістських розслідувань» ми створили проект «Право на землю» і вирішили спробувати все на собі, для того, щоб показати людям, що це дійсно можливо.

Ми пішли двома шляхами: одна команда звернулася до юридичної компанії. Вони подали всі потрібні документи і поклалися тільки на допомогу фахівців, які обіцяли справитись за 12-15 місяців.

Друга команда вирішила робити це силами, власне, журналістики. З чого ми почали? Знайшли вільну земельну ділянку (територію) і надіслали клопотання. Спочатку нам, звичайно ж, відмовили і перерахували купу причин, за яких не можна отримати землю.

Тоді ми почали думати, як побороти цю корупцію та свавілля чиновників. Ми надіслали журналістський запит на отримання публічної інформації, які ж в їхньому регіоні є вільні земельні ділянки, проігнорувати вони його не мають права, бо законом  встановлений термін відповіді на запит. Вони відповіли, яка територія в них не належить нікому. Ми зв’язалися із землевпорядником селища, щоб він чітко вказав межі вільної ділянки, та відразу надіслали нове клопотання із вказаною землевпорядником територією. Але бюрократизм чиновників не знає меж: на це клопотання нам надійшла відповідь, що воно розглянуто, але рішення не прийнято, і

на це було безліч причин. Такі дії повторювались не одноразово і тривали певний час. Найбільше обурювали слова сільського голови, який відстоював думку, чому він має віддавати ділянку нам, якщо в нього і так своїх людей багато. Напрошується питання: то чому жодна «його людина» не звернулася й досі із клопотанням?

Хоча це інше питання – паралельно відмовам на наші клопотання, земельні ділянки виділялись і секретарю сільської ради і іншим депутатам.

Тоді ми змушені були звернутися до суду, який вирішив, звичайно, на нашу користь.

Місцеве самоврядування зобов’язалось переглянути клопотання і таким чином 16 земельних ділянок було виділено. П’ять осіб вже отримали право власності, а інші члени команди зараз на етапі отримання.  Тому що на кожному етапі є бюрократичні тонкощі. Взагалі це дуже нелегкий процес . Пройшов рік і вже можна похвалитись результатами — очевидний прогрес групи, що пішла журналістським шляхом.

Група, яка звернулася за допомогою до юридичної компанії, досі чекає. Вже пройшло 15 місяців і процес ще не на етапі закінчення. Скільки це ще займе часу, ніхто не знає. Прогнозуємо, що не менше двох років.

Цей проект ми не плануємо закінчувати. І зараз ми працюємо вже з іншими громадянами, які звертаються та іншими населеними пунктами. Вже зараз в нас є реальні результати і є чим мотивувати людей. Це дуже корисно саме тим, що ми все показуємо на власному прикладі.

  • Які підводні камені є в цій справі?

Підводний камінь в тому, що відповість Вам місцевий орган, чим вмотивує відмову. З цим прийдеться йти до суду і без цього ніяк. Тому що  в реальності жоден чиновник не готовий віддати, підпорядковану йому, земельну ділянку. Треба бути готовим, що після відмови на клопотання потрібно звертатися до суду. Суд в свою чергу, в 90% випадків погодить на вашу користь, бо закон це гарантує. Але для цього Ви маєте бути впевненні, що з вашого боку зроблено все в рамках закону. Самому дуже важко орієнтуватись  у всіх питаннях, тому варто долучати команду спеціалістів – юристів, адвокатів та журналістів, адже потрібно професійно аргументувати і боротись.

  • Процедура дійсно безкоштовна, чи за неї потрібно платити?

По закону виділення земельної ділянки безкоштовне. Але звертаю увагу, що потрібно звертатися за допомогою, і це лягає на Ваші плечі (адвокати, юристи).

В нашому випадку працюють журналісти і юристи: з боку журналістів – інформаційні запити, розслідування, а юристи зі свого боку пишуть заяви, клопотання, захист в суді. І хоча ми проводимо цю роботу на громадських засадах, є певна собівартість, від якої не куди не дітись.

Якщо ж, Ви бажатимете власними силами займатися цим, це буде безкоштовно, але навряд чи ефективно. Звернення до фахівців прискорить процес та підвищить шанси до максимуму.

А також, слід розуміти, що виготовлення проекту справа не безкоштовна. Ми, наприклад, працюємо з землевпорядною організацією, яка підтримує наш проект і взагалі антикорупційну позицію організації, тому всі наші клієнти задоволені бюджетністю всієї цієї затії, особливо ті, які вже мають і ось-ось матимуть право власності.

Тому на останок скажу — Якщо Ви маєте хоча б найменшу віру в реальність такого отримання земельної ділянки, варто спробувати і використати своє право! Поки ще є така можливість…

Автор: Даяна Шимчук