Ярослав Журавель – про нові процесуальні кодекси та про грандіозні плани на майбутнє юридичної кафедри АПСВТ

1865
переглядів

— Кафедра, адміністративного та господарського права існує з 1993 року. Розкажіть про основну мету діяльності кафедри. Спеціалістів яких галузей ви готуєте?

— Якими професіями ми забезпечуємо студентів? По-перше це державна служба. Державна служба від низького рангу до високого рангу. По великому рахунку випускники нашої кафедри мають право очолювати і високі посади в державних органах влади і низькі посади в органах виконавчої влади. Наприклад, в райдержадміністраціях.

-Скажіть декілька слів про фахове видання кафедри — Вісник АПСВТ, а саме про серію «Право та державне управління».

— Вісник академії видається 4 рази на рік, і одна із його серій, дійсно, «Право та державне управління». В цю серію входять наукові статті як наших викладачів, так і зовнішніх викладачів, які на платних умовах приходять до нас і друкують свої статті. Більше того, доступ до безкоштовного опублікування наукової статті мають наші аспіранти та кращі  студенти. За останні 2 роки у Віснику АПСВТ відбулися серйозні реформування і значно підвищилися вимоги до якості наукових статей. Тому рівень наукових публікацій у нашому виданні значно вищий, ніж в деяких інших наукових періодичних виданнях. Ми готуємось до того, щоб увійти в список наукометричних видань і в світлому майбутньому плануємо долучитися до видань рівня Scopus.

-Окрім звичайних лекцій та семінарів в аудиторіях, чи мають студенти можливість виїзних практичних занять, наприклад, у Верховній Раді України?

-Так, у нас кожні 2 місяці відбуваються такі виїзні заняття в різних органах державної влади. Наприклад, в листопаді цього навчального року ми зі студентами були у Верховній Раді України, а в кінці березня — їдемо до Кабінету Міністрів України. Також виїзні заняття проходять в Конституційному Суді.

-Які бази для проходження практики ви надаєте студентам?

-Левова частина баз практики – це районні суди міста Києва (Голосіївський, Києво-Святошинський, Шевченківський). Окрім судів, ми надаємо можливість нашим студентам набути практичних навичок і в наших партнерських організаціях – Всеукраїнська правозахисна організація «Юридична сотня», ГО «Почни з себе», ВГО «Вільні» та багато інших. Але ми не обмежуємося тими базами практик, які пропонує наша академія і наша кафедра. Студенти мають можливість самостійно знайти базу практики, яка їм справді цікава, щоб не обмежувати їх в колі інтересів.

-Яка Ваша думка щодо нових процесуальних кодексів? І як вплинуть ці нововведення на освітній процес студентів юридичного факультету?

-Думка – неоднозначна. Дивлячись яку новелу обговорювати. Зокрема резонанс у суспільстві спричинила новела з приводу того, що в провадженнях всіх інстанцій заборонять брати участь звичайним юристам, без посвідчення адвоката. На мій погляд, це питання складне і неоднозначне. З одного боку начебто покращиться рівень представника в суді – він буде більш фаховим. Однак, знаючи на сьогоднішній день порядок отримання свідоцтва адвоката, можна сказати, що не завжди цей адвокат може виявитися дійсно компетентним. По-друге, не всі мають можливість отримати посвідчення адвоката. Це складна процедура, яка в деяких людей, в певних життєвих ситуаціях не є посильною. Людина може бути прекрасним практиком, який здатен допомогти багатьом знедоленим. Однак, враховуючи зміни в процесуальних кодексах, вона втратить це право і можливість. Тому, тут треба двояко дивитися. Особисто я вважаю, що це треба додатково вивчати.

Так як це питання досить складне, ми в стінах академії генеруємо цикл науково-практичних семінарів, в рамках яких ми досліджуємо це питання. І ми хочемо залучити практиків, щоб вони нам дали відповідь на питання доцільності й позитивності тих нововведень, які відбулися.

6 березня вже відбувся перший науково-практичний семінар «Цивільний процесуальний кодекс України: новели та практика застосування». В рамках якого було напрацьовано дуже великий обсяг цікавого юридичного матеріалу. І до кінця цього навчального семестру ми плануємо провести ще три такі науково-практичні семінари.

-Вже скоро почнеться вступна кампанія. Чому Ви порадили б абітурієнту вступати саме в АПСВТ на юридичний факультет?

-Ну по-перше, у нас приваблива цінова політика, що важливо для абітурієнта. По-друге, на сьогоднішній день юридичний факультет надає кваліфікацію — юрист, фахівець в галузі права, що дозволяє охопити великий обсяг професій. По-третє у нас в академії є всі освітні рівні – від коледжу, до аспірантури. У нас величезний перелік баз практик і партнерських організацій, який постійно збільшується. Зокрема, Центр журналістських розслідувань  — це також наша партнерська організація, яку ми набули протягом останнього місяця. Також у нас є наукові гуртки та лабораторія криміналістики, що буде цікавим для кожного абітурієнта і студента.

-15 березня в АПСВТ – день відкритих дверей. Що цікавого буде в цей день?

— Відбудуться 2 заходи. Перший захід – це зустріч з випускником нашої академії, який на сьогоднішній день є працівником Національної Гвардії України і розкаже студентам про аспекти своєї теперішньої роботи, методи роботи, особливості роботи на виїзді. При цьому він розповідатиме і про методи криміналістики, які використовуються в навчальному процесі, які найдієвіші на практиці. Другий захід, який ми плануємо – це юридичний квест. Учасник квесту, який набере найбільшу кількість балів за відповіді на наші питання – отримає знижку на навчання на юридичному факультеті.

Кожного року ми проводимо такі заходи. І кожного разу ми вигадуємо різноманітні цікавинки для майбутніх абітурієнтів

-Які настанови Ви можете дати абітурієнтам?

-Я хотів би, щоб абітурієнти розуміли, що на сьогоднішній день Україна потребує професіоналів, яких вони вирощує. Щоб вони не клюнули на освітні проекти, які їм пропонує Польща та інші країни, бо існує дуже багато ризиків. Я бажаю абітурієнтам, щоб вони обирали наш, вітчизняний навчальний заклад – неважливо чи це буде наша академія, чи якийсь інший ВНЗ.

Рекомендую обирати АПСВТ! Тому що у нас всі ті самі освітні послуги, які надають ВНЗ з більшою історією, але із іншою ціновою політикою. Є гуртожиток, їдальня, кав’ярня. Поруч метро, гіпермаркети, вдала інфраструктура.

-Окрім діяльності в академії та на кафедрі, чи займаєтесь Ви додатково якоюсь громадською діяльністю?

-Звичайно! Ми з моїми колегами відкрили Всеукраїнську громадську організацію «Вільні». Це організація, яка абсолютно безкоштовно надає первинну юридичну допомогу соціально незахищеним верствам населення: тимчасово переміщеним особам, ветеранам, воїнам АТО. Звісно, це складна робота. Адже працювати з такими людьми – психологічно важко. Однак хто, як не ми це робитиме. Я вважаю, що подібна соціальна робота є надзвичайно необхідною сьогодні для українців.

-В одному з інтерв’ю Вам запитали, чи хочете Ви стати президентом? На що Ви відповіли: «А як же рідна ненька Україна без мене? Чекаймо на 2049 рік». Чи не змінились Ваші плани і чому саме 2049 рік?

-Все актуально! А 2049 рік тому, що так мені підказує інтуїція.

Автор: Тетяна П’ятенко